Pokud navštěvujete pravidelně odbornou ambulanci, máte nárok na to, aby Vám odborník předepsal léky na nemoc, pro kterou se u něj léčíte. Často se stává, že Vás jen vyšetří a pro léky pošle k „obvoďákovi“, což je nesprávné !!! Pokud taková choroba vyžaduje pracovní neschopnost a další návštěvy u odborníka, má tento povinnost Vám neschopenku jednak vystavit a jednak po dobu léčení i vést u sebe. Zcela nesprávný je postup, kdy Vás pro neschopenku a lístky na peníze posílá na obvod. Velice často takovou praxi vídám u zubařů, kteří tvrdí, že nemají formuláře, že nemohou PN vystavovat atd.- ale není to pravda, je to jen jejich pohodlnost ( či někdy lenost ).
Totéž se stává se zvaním pacientů, kteří se na vyšetření nedopraví sami. V takovém případě má odborník, odborná ambulance nebo nemocnice vypsat „lístek na sanitu“. Není přece možné, jak se mi opakovaně stalo, aby pacient se zlomeninou jel z nemocnice na obvod pro neschopenku a lístek na sanitu.
Vzdělání máme stejné a nikde není psáno, že obvoďák má těmto lékařům dělat úředníka a sluhu.
Když tyto formuláře nakonec vyplníme, děláme to proto, že nechceme pacienta hnát zase zpět …. nejhorší je, že by totiž ve finále měl vztek na nás